حقوق خانواده و قانون
 
 
مسائل خانواده و ارتباط حقوق خانواده با قانون
 

مهریه دلیلی برای چند روز زندگی مشترک

 

به گزارش خبرنگار مهر ، گزارشات مراجع قضایی حاکی از آن است که درصد بالایی از زنان به قصد کلاهبرداری با مهریه های کلان مبادرت به ازدواج  می نمایند و بلافاصله پس از ازدواج درخواست طلاق نموده و خواهان مهریه خود به صورت یکجا می شوند و اینجاست که تکلیف مردانی که به هر دلیل فریب چنین زنانی را می خورند کاملا نامشخص است چنین مردانی یا باید مهریه چند صد میلیونی را بپردازند و یا زندان را تحمل کنند...

 

به عنوان نمونه تعداد زندانیان مهریه را می توان درزندان اوین مشاهده نمود ، به گونه ای که از تعداد زندانیان موجود در این زندان در حدود هزار نفر به دلیل عدم پرداخت مهریه در این زندان بسر می برند و این در حالی است که این آمار فقط متعلق به یک زندان است و این وضعیت مشمول سایر زندانهای کشور نیز می شود...

 

فریب خورده ها ...

 

جوانی 28 ساله که پس از3 سال زندگی مشترک از همسر خود جدا شده و حالا به دلیل جهیزیه در زندان اوین بسر می برد می گوید : در حدود سه سال است که هر ماه 45 هزار تومان از حقوقم به حساب همسرم واریز می شود و حالا به دلیل اجرا گذاشتن جهیزیه در زندان بسر می برم .

 

وی می گوید : حاضرم سالها در زندان بمانم اما دیگر حاضر به پرداخت جهیزیه همسرم نیستم.

 

جوان 25 ساله دیگری که مدتی است به دلیل مهریه در زندان بسر می برد می گوید : مهریه همسرم 500 سکه طلا است اما اگر یک سکه طلا هم بود حاضر به پرداخت آن نمی شدم و زندان را بر پرداخت مهریه ترجیح می دهم.

 

وی در ادامه می گوید : در صورتی که مهریه از سوی دادگاه قسط بندی شود تنها یک ماه از آن را پرداخت می کنم و بعد از  فراری می شوم و دیگر مابقی اقساط را پرداخت نخواهم کرد.

 

جوان دیگری که علت حضور خود در زندان را نادانی در قبول مهریه 1300سکه ای ذکر می کند ، می گوید : در زمان تعیین مهریه تنها به رضایت خانواده همسرم فکر می کردم ودیگر از عاقبتی که در انتظارم بود غافل بودم .

وی ادامه می دهد : گرچه در حال حاضر ثابت شده که همسرم تنها به قصد کلاهبرداری و اخذ مهریه کلان با بنده ازواج کرده اما باید سالها بهترین دوران زندگی خود را به خاطر بی تدبیری خود در زندان سپری کنم .

 

 

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی در این باره می گوید: در حال حاضر پرونده های مربوط  به مسائل خانوادگی بیش از پرونده های دیگر در محاکم  در حال بررسی است و هر روزه نیز این تعداد رو به افزایش است  و این در حالی است که برخی قوانین مربوط به مسائل خانوادگی و طلاق دارای ایرادات و مشکلاتی متعددی است .

نیره اخوان ، در خصوص تقاضاهای بی شمار زنان برای دریافت مهریه از مردان می افزاید : امروزه برخی زنان به راحتی و پس از مدت کوتاهی از شروع زندگی مشترک درخواست دریافت مهریه را در دادگاه مطرح می کنند و در صورت عدم پرداخت از سوی مرد مهریه را به اجرا می گذارند در صورتیکه باید به صورت قانونی مانع از سوء استفاده این زنان از مردان شویم.

وی می گوید : با وجود اینکه مهریه عند المطالبه و حق قانونی زن است اما برخی از این امر سوء استفاده می کنند و هدف آنان از ازدواج فقط اخذ مهریه از مرد است که قانون باید از اقدام این افراد جلوگیری کند.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با بیان اینکه مهریه باید بر اساس درآمد مرد تعیین شود ، تصریح می کند : مهریه باید با بررسی میزان درآمد مرد تعیین شود و در صورتیکه اجرای این امر نتیجه مثبتی به دنبال داشت این امر قانونی و اجرایی شود تا دیگر شاهد تعداد بیشمار مردان فراری از پرداخت مهریه در زندانها نباشیم.

 

35 درصد فعالیت بخش اجرایی ثبت اسناد کرج به اخذ مهریه اختصاص دارد

 

مسئول شعبه اجرای اداره ثبت اسناد و املاک کرج گفت : 35 درصد از فعالیت ماهانه شعبه اجرایی ثبت اسناد و املاک کرج صرف رسیدگی به امور اخذ مهریه می شود.

کریم خدادادی در گفتگو با خبرنگار اجتماعی مهر درکرج اظهار داشت : به دلیل آنکه ثبت از اموال منقول و غیر منقول افراد اطلاع دارد برخی متقاضیان دریافت مهریه چه از طریق طلاق و چه به صورت صلح آمیز برای دریافت مهریه خود به اداره ثبت مراجعه می کنند.

وی افزود : رسیدگی به امور رهنی و شرطی بانکها که مستلزم رسیدگی و دخالت ثبت اسناد و املاک باشد نیز 25درصد فعالیتهای این شعبه را به خود اختصاص داده است .

وی تشریح کرد : ماهیانه پنج تا ده درصد فعالیت های این شعبه به امور چک اختصاص می یابد و مابقی فعالیت ها به پرونده هایی اختصاص دارد که از دفاتر بانک ها مبنی بر ضمانت های بدون وثیقه یا ضامن اعلام می شود .

خدادادی یادآور شد: اجرای مهریه ، چکهای برگشتی ، ضمانتهای بدون وثیقه و ضامن در بانکها و ... بخشی از فعالیتهای ادارات ثبت است که چندان شناخته شده نیست.

به گفته وی این واحد مسئول اجرای اسناد رسمی است که در حوزه ثبت کرج تنظیم شده باشد یا در دفاتر طلاق و ازدواج به ثبت رسیده باشد .

گفتنی است؛ درحوزه ثبتی کرج هم اکنون 112 دفتر اسناد رسمی، 95 دفتر ثبت ازدواج و 31 دفتر طلاق فعالیت دارند .

 

خبر گزاری مهر

 

 |+| نوشته شده در  ۸۴/۱۱/۱۴ساعت 13:16  توسط انصاف ـ قانون  | 
 
  بالا  
free counters